Festivalprogram

Program för 24:e Filmfestivalen 2013

onsdag 6 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 50 Prisma Ingen riktig finne
20:00 51 Nåjdens sal Hotell - Invigningsfilmen
20:30 52 Nåjdens sal This is the End OBS! Filmen flyttad till TORSDAG 14/11 kl 18.00!
torsdag 7 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 53 Nåjdens sal Riddick
18:30 54 Prisma Guds hästar
21:00 55 Nåjdens sal Before midnight
21:00 56 Prisma Lore
fredag 8 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 57 Nåjdens sal Don Jon
18:30 58 Prisma Det som blomstrar i åtrå...
20:30 59 Nåjdens sal Tyrannosaur
20:30 60 Prisma A Field in England
22:30 61 Nåjdens sal The Grandmaster
22:30 62 Prisma V/H/S/2
lördag 9 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
13:00 63 Nåjdens sal Jurassic Park
13:30 64 Prisma Snuttefilm
14:30 65 Prisma LKAB:s Gruvskatter
16:00 66 Nåjdens sal The Broken Circle Breakdown
18:30 67 Nåjdens sal Smärtgränsen
18:30 68 Prisma Örnarnas Dal
20:30 69 Nåjdens sal Frances Ha
20:30 70 Prisma John Dies at the End
22:30 71 Nåjdens sal Insidious: Chapter 2
söndag 10 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
13:00 72 Nåjdens sal The Butler
13:30 73 Prisma Mumintrollens farliga midsommar
15:30 74 Nåjdens sal Paradis: Hopp
15:30 75 Nåjdens sal Glimtar från Norr
18:30 76 Nåjdens sal Rush
18:30 77 Prisma Hara-Kiri: Death of a Samurai
21:00 78 Nåjdens sal Betties resa
21:00 79 Prisma Den gröna cykeln
måndag 11 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 80 Nåjdens sal Ligg med mig
18:30 81 Prisma Belleville Baby
20:15 82 Nåjdens sal Maniac
20:15 83 Prisma Två älskande i Paris
tisdag 12 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:00 84 Prisma ISO (konstfilm)
18:30 85 Nåjdens sal Kick-Ass 2
18:30 86 Prisma What Maisie Knew
21:00 87 Nåjdens sal Blue Jasmine
21:00 88 Prisma Berberian Sound Studio
onsdag 13 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:00 89 Prisma ISO (konstfilm)
18:30 90 Nåjdens sal Metallica Through the Never
18:30 91 Prisma Malmberget/ Kiruna - Rymdvägen
20:45 92 Nåjdens sal Cykla med Moliére
20:45 93 Prisma Stories We Tell