Festivalprogram

Program för 28:e Filmfestivalen 2017

Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
Finland 100 år! Suomi 100!
FILM TILL ALLA, INSHALLAH!
Nåjdens sal Min lilla syster
onsdag 6 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 50 Prisma Ingen riktig finne
20:00 51 Nåjdens sal Hotell - Invigningsfilmen
20:30 52 Nåjdens sal This is the End OBS! Filmen flyttad till TORSDAG 14/11 kl 18.00!
torsdag 7 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 53 Nåjdens sal Riddick
18:30 54 Prisma Guds hästar
21:00 55 Nåjdens sal Before midnight
21:00 56 Prisma Lore
fredag 8 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 57 Nåjdens sal Don Jon
18:30 58 Prisma Det som blomstrar i åtrå...
20:30 59 Nåjdens sal Tyrannosaur
20:30 60 Prisma A Field in England
22:30 61 Nåjdens sal The Grandmaster
22:30 62 Prisma V/H/S/2
lördag 9 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
13:00 63 Nåjdens sal Jurassic Park
13:30 64 Prisma Snuttefilm
14:30 65 Prisma LKAB:s Gruvskatter
16:00 66 Nåjdens sal The Broken Circle Breakdown
18:30 67 Nåjdens sal Smärtgränsen
18:30 68 Prisma Örnarnas Dal
20:30 69 Nåjdens sal Frances Ha
20:30 70 Prisma John Dies at the End
22:30 71 Nåjdens sal Insidious: Chapter 2
söndag 10 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
13:00 72 Nåjdens sal The Butler
13:30 73 Prisma Mumintrollens farliga midsommar
15:30 75 Nåjdens sal Glimtar från Norr
15:30 74 Nåjdens sal Paradis: Hopp
18:30 76 Nåjdens sal Rush
18:30 77 Prisma Hara-Kiri: Death of a Samurai
21:00 78 Nåjdens sal Betties resa
21:00 79 Prisma Den gröna cykeln
måndag 11 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 80 Nåjdens sal Ligg med mig
18:30 81 Prisma Belleville Baby
20:15 82 Nåjdens sal Maniac
20:15 83 Prisma Två älskande i Paris
tisdag 12 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:00 84 Prisma ISO (konstfilm)
18:30 85 Nåjdens sal Kick-Ass 2
18:30 86 Prisma What Maisie Knew
21:00 87 Nåjdens sal Blue Jasmine
21:00 88 Prisma Berberian Sound Studio
onsdag 13 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:00 89 Prisma ISO (konstfilm)
18:30 90 Nåjdens sal Metallica Through the Never
18:30 91 Prisma Malmberget/ Kiruna - Rymdvägen
20:45 92 Nåjdens sal Cykla med Moliére
20:45 93 Prisma Stories We Tell
onsdag 5 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 50 Prisma Jag stannar tiden
20:00 51 Nåjdens sal En tripp till Paris
torsdag 6 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:00 52 Nåjdens sal Olga - To my friends
18:30 53 Prisma Hur gör man för att rädda ett folk?
19:30 54 Nåjdens sal Billy Elliot - The Musical
20:45 55 Prisma Två dagar, en natt
fredag 7 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 56 Nåjdens sal The Homesman
18:30 57 Prisma Reflections of Maya Rose
20:45 58 Prisma Motorsågsmassakern
20:45 58 Prisma FASA - The Clown Förfilm till Motorsågsmassakern
21:00 59 Nåjdens sal Cornelias kärlek
23:00 92 Nåjdens sal Annabelle Extrainsatt!
lördag 8 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 60 Nåjdens sal Det förflutna
13:00 61 Prisma Solan och Ludvig – Jul i Flåklypa
14:30 62 Nåjdens sal Camp X-Ray
14:45 63 Prisma Skandinaviska äventyr
16:45 64 Nåjdens sal Ida
16:45 65 Prisma Homesick
18:30 66 Nåjdens sal Det blåser upp en vind
18:45 67 Prisma Tom at the farm
21:00 68 Nåjdens sal Wałęsa
21:00 69 Prisma Död snö 2
23:30 70 Nåjdens sal Faust 2.0
söndag 9 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 71 Nåjdens sal Red Army
12:00 72 Prisma 3 x Gällivare
13:45 73 Nåjdens sal Mera monster, Alfons
14:00 74 Prisma Krigsminnen från Monte Cassino
14:45 75 Nåjdens sal Short Term 12
16:30 76 Nåjdens sal Skrivboken
18:45 77 Nåjdens sal A Walk Among the Tombstones
19:00 78 Prisma Kort & gott
21:00 79 Nåjdens sal Night moves
21:00 80 Prisma Resan till månen / En extraordinär resa
måndag 10 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 81 Nåjdens sal Muren
18:30 82 Prisma The Salvation
20:30 83 Nåjdens sal Chef
20:30 84 Prisma Rymdinvasion i Lappland
tisdag 11 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 85 Nåjdens sal ´71
18:30 86 Prisma Why Don’t You Play in Hell?
20:45 87 Nåjdens sal Innan frosten
20:45 91 Prisma Kill Buljo 2 Extrainsatt!
onsdag 12 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 88 Nåjdens sal Magic in the Moonlight
18:30 89 Prisma Outrage
20:30 90 Nåjdens sal Palo Alto
onsdag 4 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 99 Prisma Grandma
20:00 98 Nåjdens sal Fem trappor upp Invigningsfilm
20:30 97 Prisma Life in a Fishbowl
torsdag 5 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 96 Nåjdens sal Valley of Love
18:30 95 Prisma Natur i kvadrat 30 kr
20:30 94 Nåjdens sal En labyrint av lögner
20:30 93 Prisma The Wolfpack
fredag 6 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 92 Nåjdens sal Tjuvheder
18:30 91 Prisma Amour fou
20:30 90 Nåjdens sal Under körsbärsträden
20:30 89 Prisma Flocken
22:45 88 Nåjdens sal A Girl Walks Home Alone at Night
22:45 Nåjdens sal Vägen till en mans hjärta Förfilm till A Girl Walks Home Alone at Night
lördag 7 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 87 Nåjdens sal Joe Hill
12:00 86 Prisma Mommy
14:15 85 Nåjdens sal Havets sång 30 kr
14:30 84 Prisma LKAB-filmer Gratis filmvisning
16:45 82 Prisma Filmer från Poolen 30 kr
18:30 81 Nåjdens sal Taikon
18:30 80 Prisma En bekant främling
20:30 79 Nåjdens sal Mandarinodlaren
20:30 78 Prisma Kärlek vid första slaget
22:30 77 Nåjdens sal Crimson Peak
22:30 76 Prisma Maryland - OBS UTGÅR! Utgår pga tekniska problem.
söndag 8 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
11:30 75 Prisma Korta guldkorn 30 kr
12:00 74 Nåjdens sal Jordens salt – en resa med Sebastião Salgado
13:30 73 Prisma Papusza – Den romska sången
14:00 72 Nåjdens sal En liten julsaga Gratis Filmvisning
15:45 71 Nåjdens sal Amy
16:00 70 Prisma Rättegången – Amsalem vs. Amsalem
18:30 69 Nåjdens sal Klippet
18:30 68 Prisma Turbo Kid
20:30 Nåjdens sal Byssan Lull Förfilm till The Transporter Refueled
20:30 67 Nåjdens sal The Transporter Refueled
20:30 66 Prisma Låt fjällvind blåsa hjärtat rent
måndag 9 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 65 Nåjdens sal Marshland
18:30 64 Prisma Phoenix
20:45 63 Nåjdens sal Tel Aviv
20:45 Prisma 2 Rabbits Förfilm till En lugn stund
20:45 62 Prisma En lugn stund
tisdag 10 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 61 Nåjdens sal Avskedsfesten
18:30 60 Prisma Förvaret
20:30 59 Nåjdens sal Dheepan
20:30 58 Prisma The Riot Club
onsdag 11 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 57 Nåjdens sal Rock the Kasbah
18:30 56 Prisma Victoria
21:00 55 Nåjdens sal Melbourne
21:15 54 Prisma En andra chans
fredag 11 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:00 50 Prisma Expedition Sweden
19:00 8 Nåjdens sal Invigningsfilm: Det blod som spillts Biljettpris 70 kr
19:30 51 Prisma 3000 nätter
lördag 12 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 52 Prisma Fäktaren
12:15 53 Nåjdens sal Läkaren på landet
14:00 54 Prisma The First Monday in May Smygpremiär!
14:30 55 Nåjdens sal Snipp Snapp Snut Biljettpris 1 kr
15:45 56 Nåjdens sal Cemetary of Splendour
16:00 57 Prisma Bortom Lampedusa
18:30 Nåjdens sal Palestine Stereo
18:30 59 Prisma Filmpool Nord presenterar Biljettpris 30 kr
20:15 60 Prisma Sommaren '71
20:30 61 Nåjdens sal Stulna blickar
22:30 Nåjdens sal It's Alive! Förfilm till Don't Breathe
söndag 13 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 63 Nåjdens sal Kubo och de två strängarna
12:00 Prisma Observationer från en japansk småstad Förfilm till Speglingar
12:00 64 Prisma Speglingar
14:00 65 Prisma Frihet - Den blå filmen
14:15 66 Nåjdens sal Cézanne och Zola Smygpremiär!
16:30 67 Prisma Less is more Biljettpris 30 kr
16:45 68 Nåjdens sal Skörheten
18:30 69 Nåjdens sal Jason Bourne
18:45 Prisma Phantom Förfilm till Kollektivet
18:45 70 Prisma Kollektivet
måndag 14 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 71 Nåjdens sal Min pappa Toni Erdmann
18:45 72 Prisma Suburra
tisdag 15 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 73 Nåjdens sal Love & Friendship
18:30 74 Prisma Ardennerna
20:30 75 Nåjdens sal Fonko Biljettpris 1 kr
20:45 76 Prisma Hedi Smygpremiär!
onsdag 16 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:00 77 Nåjdens sal Paulina
18:15 78 Nåjdens sal The Artist Biljettpris 1 kr
20:15 79 Nåjdens sal Vänner för livet
20:30 80 Prisma I väntan på ett mirakel
torsdag 17 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 Prisma Radiobio Gratis
18:15 81 Nåjdens sal Julieta
18:30 Prisma Radiobio – Den stora gruvstrejken Gratis
20:30 82 Prisma Right now, wrong then
21:00 83 Nåjdens sal Agnus Dei Smygpremiär!
fredag 18 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 Prisma Legenden om Tarzan
18:45 85 Nåjdens sal Jätten
20:45 86 Nåjdens sal Nocturnal Animals Premiär!
21:00 87 Prisma Medan vi drömde
23:15 88 Nåjdens sal Lights Out
lördag 19 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 89 Prisma I lapplandsbjörnens rike Biljettpris 30 kr
12:15 90 Nåjdens sal Den osynlige pojken
14:00 91 Prisma Från vinterviste till sommarfjäll Biljettpris 30 kr
14:30 92 Nåjdens sal Mitt liv som Zucchini
15:45 93 Prisma Barnmorskan
16:00 11 Nåjdens sal Det blod som spillts
18:30 94 Nåjdens sal Café Society
18:30 95 Prisma Behemoth
20:45 96 Nåjdens sal Dagen efter denna
20:45 97 Prisma Factory Girl Utgår pga tekniska problem!
23:00 98 Nåjdens sal Train to Busan Smygpremiär!
fredag 25 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
22:00 62 Nåjdens sal Don't Breathe Ny visningstid!
fredag 10 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:00 Nåjdens sal Radiobio Från en du inte känner Radiobio! Gratis!
18:30 99 Prisma För min dotters skull
20:00 98 Nåjdens sal Thelma INVIGNINGSFILM! 70 kr inkl. mingel från kl.18:30
20:30 97 Prisma Marshall
lördag 11 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:30 96 Prisma Filmpool Nord presenterar: Från Kiruna med omnejd 30 kr
13:00 95 Nåjdens sal Ballerinan och uppfinnaren 30 kr
15:00 94 Nåjdens sal Heartstone
15:00 93 Prisma Pop Eye
18:30 92 Nåjdens sal The Nile Hilton Incident
18:30 91 Prisma Om själ och kropp
21:00 90 Nåjdens sal Arès
21:00 89 Prisma Silvana – Väck mig när ni vaknat
22:45 88 Nåjdens sal Verónica
22:45 88 Nåjdens sal The Basement Förfilm
söndag 12 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
13:00 87 Prisma Solens son 30 kr
13:15 86 Nåjdens sal Land utan lag
14:15 85 Prisma Alfons och pappa Åberg 30 kr
15:15 84 Nåjdens sal Vår tid ska komma
15:30 83 Prisma Den syriska förlovningsringen
18:00 82 Nåjdens sal The Square
18:15 81 Prisma Dödens apostel
21:00 80 Nåjdens sal Lucky
21:00 79 Prisma Gulag X Premiär!
måndag 13 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 78 Nåjdens sal 50 vårar
18:30 77 Prisma Den eviga vägen
20:30 76 Nåjdens sal Farväl Europa
20:45 75 Prisma On the Milky Road
tisdag 14 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 74 Nåjdens sal Barnmorskan
18:30 73 Prisma Django
21:00 72 Nåjdens sal Villebråd
21:00 71 Prisma Tillbaka till Mountauk
onsdag 15 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 70 Kiruna Kyrka Ingeborg Holm OBS! Visas i Kiruna Kyrka
20:30 69 Nåjdens sal Kärleken och evigheten
20:30 68 Prisma En kvinnas liv
torsdag 16 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 67 Nåjdens sal Loving Vincent
18:30 66 Prisma Little Wing
20:30 65 Nåjdens sal Vad döljer du för mig?
20:30 64 Prisma Clash
fredag 17 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
18:30 63 Nåjdens sal Frantz
18:45 62 Prisma Northern Disco Lights
20:45 61 Prisma The Villainess
21:00 60 Nåjdens sal Lady M
23:30 59 Nåjdens sal Happy Death Day
23:30 59 Nåjdens sal I see you Förfilm
lördag 18 nov
Tid Nr Lokal Titel Anmärkning
12:15 58 Nåjdens sal Bill och hemliga Bolla
13:15 57 Nåjdens sal City of Ghosts
13:30 56 Prisma Kirunaepoker – godbitar ur filmarkivet
15:45 55 Nåjdens sal Radiobio Älvfararna Radiobio! Gratis!
15:45 54 Prisma Herr och fru Adelman
18:30 53 Nåjdens sal Dunkirk
18:30 52 Prisma Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv
20:45 51 Nåjdens sal En fantastisk kvinna
20:45 50 Prisma Logan Lucky
23:00 12 Nåjdens sal Samurai Rauni